1/1

EU podržava jačanje poljoprivrednog tržišta

, 31. januar 2025

Tvining projekat „Jačanje i adaptacija administrativnih kapaciteta za uvođenje zajedničke organizacije poljoprivrednih tržišta“ predstavlja značajan korak u usklađivanju sektora poljoprivrede Srbije sa standardima Evropske unije.

Ceremonija zatvaranja projekta održana je u Beogradu. Učesnike su pozdravili Anja Javor, v.d. pomoćnika ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Nenad Katanić, pomoćnik ministra, vođa projekta u zemlji korisnici, kao i visoki zvaničnici Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i ambasade Poljske. Na zatvaranju su istaknuta dostignuća, a uprava projekta iz Poljske, Francuske i Litvanije predstavila je rezultate i ponovo potvrdila značaj saradnje EU i Srbije u modernizaciji poljoprivrede.

Finansiran kroz Instrument pretpristupne pomoći EU (IPA), ovaj projekat dokaz je postojane podrške EU procesu pristupanja Srbije kroz jačanje konkurentnosti i stabilnosti tržišta i podsticanje održivih poljoprivrednih praksi. Projekat je počeo u maju 2022. godine, a trajao je 33 meseca, uključujući dva produžetka. Telo za ugovaranje je Sektor za ugovaranje i finansiranje projekata iz sredstava Evropske unije, Ministarstva finansija.

Projekat je sproveo konzorcijum stručnjaka iz Poljske, Litvanije, Francuske, kao i stručnjaka iz Nemačke i Italije, u bliskoj saradnji između zemalja članica EU i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (MPŠV) u Srbiji, u svojstvu primarnog korisnika. Projekat se fokusirao na jačanje administrativnih i tehničkih kapaciteta srpskih institucija za sprovođenje mehanizama Zajedničke organizacije tržišta (ZOT) u skladu sa propisima EU. Ovakva harmonizacija omogućava sektoru poljoprivrede Srbije dobru pripremljenost da zadovolji i domaće i međunarodne zahteve tržišta.

Projekat je obuhvatio šest ključnih komponenti, koje se odnose na skoro sve poljoprivredne sektore. Aktivnosti su uključile izradu 37 propisa i pravilnika, sprovođenje mnogobrojnih obuka i organizovanje šest studijskih poseta zemljama EU, na kojima su stručnjaci iz Srbije mogli steći u uvid u najbolje prakse. Projekat je brojao preko 800 eksperstkih dana, u kojima je učestvovalo 38 stručnjaka iz mnogobrojnih institucija pet država članica Evropske unije.

Ključna dostignuća su priprema nacrta Zakona o vinu i njegovih pratećih podzakonskih akata, kao što su propisi o enološkim praksama, etiketiranju vina i mehanizmima kontrole. Izrađeni su i pravilnici za tržišne standarde voća i povrća, zajedno sa strategijama za šeme mleka i proizvoda u školama, čiji je cilj podsticanje zdravih navika u ishrani i povećanje potražnje za lokalnim poljoprivrednim proizvodima. U sektoru životinjskih proizvoda izrađeni su novi pravilnici za standarde kvaliteta jaja, živine i mleka, uz program podrške pčelarstvu. Administrativni kapaciteti ojačani su u sektorima kao što su šećer, duvan i hmelj, sa posebnim propisima pripremljenim za pojednostavljenje procesa upravljanja podacima i sertifikacije.

Značajna horizontalna dostignuća uključivala su razvoj Sistema informacija o tržištu (MIS), smernice za trgovinske mehanizme i okvire za javne intervencije i sisteme pomoći za privatno skladištenje. Projekat se bavio i podsticanjem organizacija proizvođača u udruživanju i unapređivanju pozicije na tržištu, optimizaciji troškova i stabilizaciji cena.

Eksperti Republike Srbije su sada spremni za usvajanje i sprovođenje ovih propisa i adaptaciju sa zahtevima EU, uz podršku dugoročne saradnje sa zemljama članicama EU uspostavljene tokom projekta. Kvalifikovano osoblje Ministarstva i razvijene platforme pomažu sektoru poljoprivrede da dostigne neophodne preduslove za pristupanje EU, barem u domenu ZOT.

Ovaj Tvining projekat ne samo da naglašava posvećenost EU podršci modernizaciji Srbije, već ističe i opipljive prednosti međunarodne saradnje.

Print
 
 
P U S Č P S N
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28