Zvanično počeо projekat podrške lokalnim samoupravama u oblasti socijalne zaštite i inkluzije Roma
, 24. oktobar 2024Ceremonija svečanog potpisivanja i uručivanja sporazuma o saradnji lokalnim samoupravama izabranim za realizaciju grant šeme i finansijske podrške za 43 grada i opštine, koje će u narednih godinu dana raditi na unapređenju usluga socijalne zaštite i inkluzije Roma, održana je u Beogradu. Podrška je obezbeđena u okviru projekta „Podrška održivim uslugama socijalne zaštite u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou“, koji finansira Evropska unija u okviru nacionalnog Programa IPA 2020.
Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije, nadležno ministarstvo za realizaciju projekta je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je Stalna konferencija gradova i opština (SKGO) zadužena za implementaciju projekta.
Projekte u okviru grant šeme dobilo je 27 lokalnih samouprava koje će realizovati 31 projekat na temu unapređenja kvaliteta usluga socijalne zaštite i mera inkluzije Roma na lokalnom nivou, dok je 19 lokalnih samouprava korisnica paketa podrške SKGO dobilo finansijsku podršku u oblasti održivog planiranja i implementacije socijalne zaštite. Projekti u okviru grant šeme trajaće 12 meseci, a ukupna vrednost fonda je oko 2,2 miliona evra. Lokalne samouprave koje će raditi na uvođenju jedne ili više usluga socijalne zaštite dobijaju finansijsku podršku ukupne vrednosti oko 1,2 miliona evra.
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov istakao je da unapređenje položaja i poboljšanje kvaliteta života najranjivijih grupa predstavlja jedan od najvažnijih strateških i političkih ciljeva Vlade Republike Srbije.
„Posebno bih zahvalio Stalnoj konferenciji gradova i opština koja je implementacioni partner na projektu, na njihovom nemerljivom doprinosu u osnaživanju lokalnih samouprava u zaštiti ljudskih i manjinskih prava i socijalnoj inkluziji Roma i Romkinja. Bez obzira na to što Ministarstvo za ljudska i manjinska prava nije formalni partner u realizaciji, nastavićemo da pružamo podršku ovom projektu koji doprinosi jačanju ljudskih i manjinskih prava, smanjenju siromaštva i unapređenju položaja Roma“, naglasio je Žigmanov. On je dodao da je Ministarstvo posvećeno zaštiti ljudskih prava i unapređenju manjinskih prava i rodne ravnopravnosti, borbi protiv diskriminacije i zalaganju za unapređenje položaja Roma i Romkinja, čemu realizacija grant šeme direktno doprinosi.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Ninoslav Jovanović izjavio je da realizacija projekata u okviru grant šeme predstavlja pravu decentralizaciju, spuštanje intervencija na lokalni nivo, tamo gde se život ljudi zapravo odvija, posebno onih najugroženijih.
„Danas vrlo jasno pokazujemo, sa našim partnerima iz Evropske unije i Stalnom konferencijom gradova i opština, da ova država ide ka Evropskoj uniji. Ministarstvo će se kao i do sada aktivno baviti socijalnim uključivanjem i praćenjem realizacije lokalnih strateških dokumenata, usvojenih kroz aktivnosti ovog projekta. Ključno za ovaj projekat jeste činjenica da se realizacijom grant šeme odgovara na potrebe i zahteve samih građana“, istakao je Jovanović, i dodao da će Ministarstvo biti na raspolaganju tokom realizacije.
Ispred Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji obratila se Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije, koja je naglasila da je EU odlučna u reagovanju na sve oblike nejednakosti.
„Mnogo ulažemo u socijalnu inkluziju, negovanje jednakih mogućnosti, obezbeđivanje sveobuhvatne socijalne zaštite i podršku socio-ekonomskoj integraciji najugroženijih. Grant šema čiji početak obeležavamo, primer je podrške Evropske unije, pri čemu lokalne samouprave imaju ključnu ulogu u identifikovanju potreba i realizaciji aktivnosti koje adekvatno odgovaraju na potrebe lokalnih zajednica. Ne sumnjam da će ovaj projekat ostvariti mnoge rezultate, a najpre poboljšanje kvaliteta života najranjivijih kroz usluge socijalne zaštite, a zatim i dugoročni benefit koji se odnosi na ojačane kapacitete lokalnih samouprava u razvijanju i implementaciji boljih usluga socijalne zaštite dizajniranih specifično za potrebe lokalnih zajednica“, izjavila je Halačeva i istakla da je jačanje kapaciteta lokalnih samouprava ključno u osiguravanju dugoročnog kvaliteta i održivosti usluga socijalne zaštite.
Generalni sekretar SKGO Nikola Tarbuk čestitao je izabranim lokalnim samoupravama i zahvalio na prilici za zajednički rad u oblikovanju lokalnih zajednica u skladu sa potrebama građana i razvijanju zajednice jednakih, bez obzira na materijalno stanje i nacionalnu pripadnost.
„Projekti na kojima ćemo raditi rezultat su vašeg rada, odraz vaše stručnosti i znanja o pripremi projekata u skladu sa procedurama Evropske unije i vaše spremnosti da podignete nivo kvaliteta usluga socijalne zaštite i socijalne inkluzije romske zajednice. Ukoliko smo mi u tome mogli da vam pomognemo, zadovoljstvo nam je“, rekao je Tarbuk i objasnio da će realizacijom projekta biti unapređeni uslovi, kvalitet i obim usluga socijalne zaštite, i podstaknut proces inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa, posebno romske zajednice.
On je naveo da ovim događajem počinje implementacija 31 projekta na temu unapređenja kvaliteta usluga socijalne zaštite i mera inkluzije Roma na lokalnom nivou, a 19 lokalnih samouprava korisnica paketa podrške SKGO dobija finansijsku podršku u oblasti održivog planiranja i implementacije socijalne zaštite. Predstavnicima lokalnih samouprava zahvalio je na spremnosti da budu piloti u ovom procesu, te da će ostati zapisano da su bili prvi koji su započeli novi proces rada u oblasti socijalne zaštite.
„Zajedno ćemo doprineti implementaciji strateških prioriteta u lokalnim zajednicama, unapređenju rada lokalnih službi socijalne zaštite, razvoju usluga koje podržavaju deinstitucionalizaciju, što je strateški cilj reforme u socijalnoj zaštiti. U budućnosti naša pažnja i podrška biće usmereni na gradove i opštine u razvijanju usluga socijalne zaštite i aktivnom radu na socijalnoj inkluziji, a mi ćemo biti tu da zajedno sa vama stvaramo društvo koje ne pravi razliku, društvo jednakih mogućnosti, i lokalne zajednice kojima solidarnost i podrška danas, znače novu perspektivu i kvalitet sutra“, zaključio je Tarbuk.
Realizacijom ovog projekta biće stvoreni uslovi za unapređenje kvaliteta i obima usluga socijalne zaštite i podsticanje inkluzije ugroženih i marginalizovanih grupa, posebno romske populacije na lokalnom nivou, što će doprineti poboljšanju efikasnosti politika socijalnog uključivanja kako bi se podstakle jednake mogućnosti i aktivno učešće žena i muškaraca.
Podržane lokalne samouprave koje realizuju grant šemu u cilju unapređenja kvaliteta usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou su: Bač, Bosilegrad, Veliko Gradište, Žitorađa, Loznica, Medveđa, Novi Kneževac, Novi Pazar, Opovo, Pirot, Ražanj, Ruma, Sečanj, Sremska Mitrovica, Surdulica, Temerin, Topola i Ćuprija.
Podržane lokalne samouprave koje realizuju grant šemu u cilju unapređenja socijalne inkluzije romske zajednice na lokalnom nivou su: Bačka Palanka, Veliko Gradište, Vrnjačka Banja, Žabalj, Zvezdara, Kragujevac, Kraljevo, Mladenovac, Novi Pazar, Opovo, Raška, Sombor i Ćuprija.
Podržane lokalne samouprave izabrane za dobijanje finansijske podrške za uvođenje jedne ili više usluga socijalne zaštite su: Ada, Aleksinac, Aranđelovac, Babušnica, Bela Palanka, Beočin, Vrnjačka Banja, Kragujevac, Kruševac, Odžaci, Paraćin, Petrovac na Mlavi, Rača, Raška, Svrljig, Smederevska Palanka, Tutin, Užice i Šid.