Danas je u Ivanjici zvanično predstavljen završetak projekta „Čista zajednica za održivo okruženje i prirodu – ČISTO“, koji je tokom protekle dve godine doneo brojne benefite opštinama Ivanjica i Gusinje (Crna Gora). Projekat, ukupne vrednosti 389.635 evra, sufinansiran je od strane Evropske unije sa 330.800 evra kroz Program prekogranične saradnje Srbija – Crna Gora 2014-2020. Ugovor o sufinansiranju sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije (CFCU).
Na koferenciji su govorili predsednik Opštine Ivanjica, Aleksandar Mitrović, predsednik Opštine Gusinje, Sanel Balić i koordinatorka projekta, Marija Milenković.
Predsednik Opštine Ivanjica, Aleksandar Mitrović, istakao je značaj prekograničnih projekata za lokalnu zajednicu: „Važnost ovakvih inicijativa ne ogleda se samo u vidljivim promenama u infrastrukturi, već i u podizanju kapaciteta javnih preduzeća, kao i u uspostavljanju dugoročnih partnerstava i prijateljstava.“
Predsednik Opštine Gusinje, Sanel Balić, naglasio je doprinos projekta razvoju ekološke svesti: „Projekat je unapredio kapacitete i efektivnost javnih usluga, ali je takođe imao važnu ulogu u edukaciji mladih i promociji ekološke svesti kroz zajedničke aktivnosti i konkretne akcije učesnika u obe opštine.“
Ključni rezultati projekta ČISTO obuhvataju:
- Povećanje kapaciteta za upravljanje otpadom kroz nabavku specijalizovanih vozila za sakupljanje otpada (2), kontejnera za kabasti otpad (10) i podzemnih kontejnera (7) ukupne vrednosti oko 200.000 evra. Ova oprema unapredila je rad javnih komunalnih preduzeća „Komunalne djelatnosti d.o.o.“ Gusinje i JKP „Ivanjica“, što doprinosi efikasnijem pružanju usluga građanima.
- Razmenu znanja i iskustava kroz studijske posete Gusinju i Ivanjici, gde su predstavnici lokalnih zajednica učili o dobrim praksama, poput metodologije „nultog otpada“ i upravljanja otpadom.
- Edukaciju mladih kroz edukativne radionice, eko kvizove i likovne konkurse u četiri osnovne škole u obe opštine, obuhvativši 653 učenika. Organizovani su i eko kampovi na Goliji i u Gusinju, koji su okupili 40 učenika i omogućili im sticanje praktičnih znanja o zaštiti životne sredine.
- Projekat je obuhvatio i obeležavanje Svetskog dana zaštite životne sredine, 5. juna, kroz kreativne aktivnosti i promociju održivog razvoja, uključujući izradu murala u školama kao trajne podsetnike na značaj zaštite prirode.
- Unapređenje lokalne infrastrukture kroz postavljanje drvenih kanti za otpad (33) i informativno-edukativnih tabli (10) u Nacionalnom parku Prokletije i Parku prirode Golija, sa ciljem zaštite prirodnih dobara.
Projekat su zajednički sprovele Opština Gusinje (CG) i Opština Ivanjica (SRB) sa ciljem doprinosa zaštiti životne sredine u prekograničnom regionu kroz efikasniju i moderniju infrastrukturu upravljanja otpadom. Realizacija projekta je počela 24. decembra 2022. i trajaće dve godine, do 23. decembra 2024. godine.